The Herald Bulletin

August 13, 2010

Madison County 4-H Fair winners, Part 1

Action demonstration through collections


The Herald Bulletin

ANDERSON, Ind. — Area youths took home numerous awards from the Madison County 4-H Fair. The Herald Bulletin will run the winners as space allows over the next few Sundays.



Action Demonstration

Grand Champion -Emily N. Kardatzke -Highland Ag

Reserve Grand Champion -Lindsey A. Kardatzke -Highland Ag

Champion -Emily N. Kardatzke -Highland Ag

State Fair Entry -Emily N. Kardatzke -Highland Ag, Lindsey A. Kardatzke -Highland Ag, Meaghan M. Mattingly -Frankton Ag,

Zachary E. Wood -County Mounties

Blue with Honors -Emily N. Kardatzke -Highland Ag

Blue Ribbon -Lindsey A. Kardatzke -Highland Ag, Meaghan M. Mattingly -Frankton Ag, Zachary E. Wood -County Mounties



Adv Clothing-Dress Up

Level C

Champion -Katela B. Norris -Happy Helpers

State Fair Entry -Katela B. Norris -Happy Helpers

Blue with Honors -Katela B. Norris -Happy Helpers



Adv Clothing-Formal Wear

Level D

Champion -Kayla E. Crisp -Etta Kett

Reserve Champion -Lydia M. Alexander -Blue Ribbon Aces

State Fair Entry -Lydia M. Alexander -Blue Ribbon Aces, Kayla E. Crisp -Etta Kett

Blue with Honors -Lydia M. Alexander -Blue Ribbon Aces, Kayla E. Crisp -Etta Kett



Adv Clothing-Free Choice

Level C

Reserve Champion -Shania E. Ray -Frankton Ag

State Fair Entry -Shania E. Ray -Frankton Ag

Blue with Honors -Shania E. Ray -Frankton Ag

Level D

Champion -Abbey N. Amos -Happy Helpers

State Fair Entry -Abbey N. Amos -Happy Helpers, Lacey N. Gore -Etta Kett

Blue with Honors -Abbey N. Amos -Happy Helpers, Lacey N. Gore -Etta Kett



Adv Clothing-Informal or Casual Wear

Level C

Champion -Baylee M. Davidson -Highlanders

Reserve Champion -Conner A. Hobbs -Lapel Livewires

State Fair Entry -Baylee M. Davidson -Highlanders, Conner A. Hobbs -Lapel Livewires

Blue with Honors -Baylee M. Davidson -Highlanders, Conner A. Hobbs -Lapel Livewires

Level D

State Fair Entry -Abbigail C. Ellis -Etta Kett

Blue with Honors -Abbigail C. Ellis -Etta Kett



Adv Clothing-Separates

Reserve Grand Champion -Hannah M. Killion -Creation Corner

Level C

Reserve Champion -Jana E. Smith -Creation Corner

State Fair Entry -Jana E. Smith -Creation Corner

Blue Ribbon -Jana E. Smith -Creation Corner

Level D

Champion -Hannah M. Killion -Creation Corner

State Fair Entry -Hannah M. Killion -Creation Corner

Blue with Honors -Hannah M. Killion -Creation Corner



Adv Clothing-Suits/Coats

Grand Champion -Aryn K. Smith -Etta Kett

Level D

Champion -Aryn K. Smith -Etta Kett

State Fair Entry -Aryn K. Smith -Etta Kett

Blue with Honors -Aryn K. Smith -Etta Kett



Aerospace -(Rocketry)

Grand Champion -Brandon L. Heath -Starblazers (north)

Reserve Grand Champion -Noelle M. Loller -Starblazers (south)

Red Ribbon -Micah J. Lipps -Rocketeers

Advanced

Champion -Zachary T. Harrison -Starblazers (north), Brandon L. Heath -Starblazers (north)

Red Ribbon -Kurtis J. Herniak -Rocketeers, Isaac J. Marlow-Gray -Creation Corner, Joshua C. Porch -Starblazers (north)

Reserve Champion -Kurtis J. Herniak -Rocketeers

State Fair Entry -Zachary T. Harrison -Starblazers (north), Brandon L. Heath -Starblazers (north)

White Ribbon -Carl M. Dykes -Starblazers (north), Jack J. Fisher -Rocketeers, Thomas J. Harrison -Starblazers (north), Bayley

N. Rideout -Rocketeers

Blue with Honors -Zachary T. Harrison -Starblazers (north)

Blue Ribbon -Brandon L. Heath -Starblazers (north)

Beginner

Champion -Noelle M. Loller -Starblazers (south)

Red Ribbon -Chance C. Graham -Starblazers (south), Richard S. Holden -Rocketeers, Caleb D. Lipps -Rocketeers

Reserve Champion -Brennan L. King -Rocketeers

State Fair Entry -Noelle M. Loller -Starblazers (south)

White Ribbon -Garrett L. Bankston -Starblazers (south)

Blue with Honors -David J. Delph -Highland Ag, Brennan L. King -Rocketeers, Noelle M. Loller -Starblazers (south)

Blue Ribbon -Skyler L. Brobst -Rocketeers, Andrew J. Pape -Rocketeers, Spencer T. Robinette -Starblazers (south), Reese

E. Smith -Starblazers (north), Andrew M. Thomas -Lapel Livewires

Intermediate

Red Ribbon -Lawrence A. Hiday -Rocketeers, Connor J. Michael -Rocketeers

Reserve Champion -Jordan D. Crawford -Starblazers (north)

White Ribbon -Isaiah M. Delph -Highland Ag, Blake K. Dietzer -Rocketeers, Quinton R. Robinette -Starblazers (south), Isaac

J. Smith -Starblazers (north)

Blue with Honors -Jordan D. Crawford -Starblazers (north), Hunter T. Loller -Starblazers (south)

Blue Ribbon -Bryce D. King -Rocketeers



B&W Salon Print

Blue Ribbon -Megan M. Noel -Markleville All Stars

Level 2

Champion -Conner A. Hobbs -Lapel Livewires

Red Ribbon -Jennifer J. Rasnake -South Madison Odds & Ends

State Fair Entry -Conner A. Hobbs -Lapel Livewires

Blue with Honors -Conner A. Hobbs -Lapel Livewires, Brandon M. Stowers -Petroleum Power (Tractor), Ellyn M. Woodruff Happy

Helpers

Blue Ribbon -Faith E. Kitts -Blue Ribbon Aces

Exhibitor Ribbon -Elizabeth D. Henson -Ruff Ryders

Level 3

Red Ribbon -Caleb R. Baldwin -South Madison Odds & Ends

Reserve Champion -Kimberly R. Woodhouse -Creation Corner

Blue with Honors -Danielle R. Miracle -K -9, Kimberly R. Woodhouse -Creation Corner

Blue Ribbon -Bradley R. Godlove -Creation Corner, John Paul T. Inholt -Lapel Livewires, Casey J. Jackson -Bit & Bridle,

Courtney N. Purkey -Alexandria Ag, Samantha J. Thurston -Highland Ag



Basic & Misc. Crafts

Grand Champion -Rebekah K. Noble -Fur & Feathers

Grand Champion -Louis W. Morris -Creation Corner

Advanced

Red Ribbon -Sarah K. Ambrose -4 Clovers

Blue Ribbon -Jansen M. Jarrell -Grand Champions, Breanna R. Jones -Ruff Ryders, Harley N. Klee -Moonlight Llamas

Champion -Rebekah K. Noble -Fur & Feathers

State Fair Entry -Rebekah K. Noble -Fur & Feathers

Blue with Honors -Brenda J. Kidder -South Madison Odds & Ends, Rebekah K. Noble -Fur & Feathers, Andrea C. Schaffter Highlanders

Blue Ribbon -Rachel A. Clark -Blue Ribbon Aces, Natalie D. Warren -Blue Ribbon Aces

Intermediate

Red Ribbon -Jennifer J. Rasnake -South Madison Odds & Ends

Reserve Champion -Collin J. Stewart -Pendleton Livestock

Blue with Honors -Jacob A. Byers -Creation Corner, Sheradan A. Hill -Lapel Livewires, Jacquelyn C. Orick -Happy Helpers,

Collin J. Stewart -Pendleton Livestock

Blue Ribbon -Austin R. Bash -South Madison Odds & Ends, Skylar M. Carr -Highlanders, Jennifer J. Rasnake -South

Madison Odds & Ends, Angela M. Roosa -Alexandria Ag

Champion -Louis W. Morris -Creation Corner

State Fair Entry -Louis W. Morris -Creation Corner

Blue with Honors -Jordan D. Crawford -Creation Corner, Reid A. Eddleman -Stitch & Stir, Katelynn A. Gossage -Lucky 4-H’ers,

Samantha M. Hazelbaker -Highland Ag, Louis W. Morris -Creation Corner

Blue Ribbon -Jaqueline M. Lieurance -Lapel Livewires, Erin E. Smith -County Mounties

Level A

Blue with Honors -Taylor L. Van Skyock -Lucky 4-H’ers

Level B

Blue with Honors -Alaina R. Conrad -Happy Helpers



Bicycle

Grand Champion -Megan L. Moore -Happy Helpers

Level 1

Blue with Honors -Megan L. Moore -Happy Helpers



Bicycle Rodeo

Grand Champion -Sara E. Burmaster -Stitch & Stir

Reserve Grand Champion -Joshua C. Porch -Creation Corner

3rd -Avery J. Paddock -Alexandria Ag

Jr. Division

Champion -Sara E. Burmaster -Stitch & Stir

Reserve Champion -Alisha M. Paddock -Alexandria Ag, Madison L. Purkey -Alexandria Ag

State Fair Entry -Madison L. Purkey -Alexandria Ag

1st -Sara E. Burmaster -Stitch & Stir

2nd -Alisha M. Paddock -Alexandria Ag, Madison L. Purkey -Alexandria Ag

3rd -Austin L. Paddock -Alexandria Ag

5th -Addison C. Lawrence -Frankton Ag

6th -David J. Delph -Highland Ag

7th -Hope L. Dehart -Alexandria Ag

Sr. Division

Champion -Joshua C. Porch -Creation Corner

State Fair Entry -Joshua C. Porch -Creation Corner

3rd -Andrea B. Maier -Creation Corner



Black and White Prints

Grand Champion -Madison P. Bauer -Lapel Livewires

Reserve Grand Champion -Madeline E. Eaks -Creation Corner

Level 1

Champion -Gabriel W. Coty -Summitville Ag

Red Ribbon -Grace K. Follmar -Lapel Livewires

Reserve Champion -Shalom B. Stanbridge -Lapel Livewires

State Fair Entry -Gabriel W. Coty -Summitville Ag

Blue with Honors -Gabriel W. Coty -Summitville Ag, Shalom B. Stanbridge -Lapel Livewires

Blue Ribbon -Abigail J. Mcclure -Lapel Livewires, Mackenzie E. Neeley -Grand Champions

Exhibitor Ribbon -Abigail A. Green -Pendleton Livestock, Abigail H. Jonas -Ruff Ryders

Level 2

Champion -Jack J. Fisher -Etta Kett

Red Ribbon -Wyatt M. Ebert -Grand Champions, Chandra L. Friend -Ruff Ryders, Ashley N. Robbins -Ruff Ryders, Bailey D.

Simmons -Happy Helpers, Shia R. Smith -Ruff Ryders, Daenara M. Thurber -Ruff Ryders, Chelsea E. Watson -Ruff Ryders

Reserve Champion -Madison P. Bauer -Lapel Livewires

State Fair Entry -Madison P. Bauer -Lapel Livewires, Jack J. Fisher -Etta Kett

Blue with Honors -Madison P. Bauer -Lapel Livewires, Jack J. Fisher -Etta Kett, Tommy L. Klock -Alexandria Ag, Makayla L.

Lewis -Crossed Spurs, Abigail T. Miller -Happy Helpers, Lauren B. Schaffter -Highlanders

Blue Ribbon -Leah D. Eaks -Creation Corner Kids, Karley D. Fridley -Ruff Ryders, Madison L. Gray -Bit & Bridle

Exhibitor Ribbon -Lydia D. King -Ruff Ryders

Champion 14” Dogs -Beginning A -Madison P. Bauer -Lapel Livewires

Level 3

Champion -Madeline E. Eaks -Creation Corner

Red Ribbon -Michael B. Cramer -4 Clovers

Reserve Champion -Kayla S. Downey -Etta Kett

State Fair Entry -Madeline E. Eaks -Creation Corner

Blue with Honors -Kayla S. Downey -Etta Kett, Madeline E. Eaks -Creation Corner

Blue Ribbon -Tiara N. Holden -Highland Ag

-Madeline E. Eaks -Creation Corner



Cake Decorating

Grand Champion -Jessica R. Means -Frankton Ag

Reserve Grand Champion -Lauren L. Santichen -Highlanders

Red Ribbon -Kristina L. Bricker -Pirateers, Torie L. Oldham -Pendleton Livestock

Blue Ribbon -Sydney M. Brobst -Highlanders, Paiton N. Oldham -Pendleton Livestock, Hannah M. Smith -Pirateers

Advanced

Champion -Jessica R. Means -Frankton Ag

Reserve Champion -Lauren L. Santichen -Highlanders

State Fair Entry -Jessica R. Means -Frankton Ag

Blue with Honors -Samantha D. Garman -Creation Corner, Jessica R. Means -Frankton Ag, Lauren L. Santichen -Highlanders,

Andrea C. Schaffter -Highlanders

Blue Ribbon -Ashtin R. Stewart -Grand Champions

Beginner

Champion -Alaina R. Conrad -Happy Helpers

Red Ribbon -Katelyn D. Buis -Grand Champions, Haley M. Hinton -County Mounties, Mariah M. Moore -Happy Helpers

Reserve Champion -Mackenzie R. Boone -County Mounties

State Fair Entry -Alaina R. Conrad -Happy Helpers

Blue with Honors -Mackenzie R. Boone -County Mounties, Sara E. Burmaster -Stitch & Stir, Alaina R. Conrad -Happy Helpers,

Bailey M. Goodnight -Frankton Ag, Katelynn A. Gossage -Lucky 4-H’ers, Brenna R. Haley -Highlanders

Blue Ribbon -Noelle M. Loller -Fur & Feathers, Delaney L. Ward -Jack and Jill

Intermediate

Champion -Shania E. Ray -Frankton Ag

Red Ribbon -Alexis S. Oldham -Pendleton Livestock, Macy J. Tatman -Happy Helpers

Reserve Champion -Jobie L. Joslin -Pendleton Livestock

State Fair Entry -Shania E. Ray -Frankton Ag

Blue with Honors -Kaitlyn M. Betz -Frankton Ag, Jobie L. Joslin -Pendleton Livestock, Shania E. Ray -Frankton Ag, Haley L.

Reed -Lucky 4-H’ers

Blue Ribbon -Haleigh B. Lanpher -Happy Helpers



Cats

Level 1

Champion -Alexandria E. Arthur -Lucky 4-H’ers, Hope L. Dehart -Alexandria Ag, Shayna J. Sanderson -South Madison Odds

& Ends, Shayna J. Sanderson -South Madison Odds & Ends

Reserve Champion -Hope L. Dehart -Alexandria Ag, Rileigh M. Van Skyock -Lucky 4-H’ers

Blue with Honors -Alexandria E. Arthur -Lucky 4-H’ers, Alexandria E. Arthur -Lucky 4-H’ers, Cassidy L. Rager -Alexandria Ag,

Shayna J. Sanderson -South Madison Odds & Ends, Shayna J. Sanderson -South Madison Odds & Ends, Rileigh M. Van

Skyock -Lucky 4-H’ers

Blue Ribbon -Stella M. Carr -Highlanders, Hope L. Dehart -Alexandria Ag, Hope L. Dehart -Alexandria Ag, Hope L. Dehart Alexandria

Ag, Hope L. Dehart -Alexandria Ag, Hope L. Dehart -Alexandria Ag, Cassidy L. Rager -Alexandria Ag

Level 2

Champion -Cassandra A. Bodey -Highlanders, Cassandra A. Bodey -Highlanders, Cassandra A. Bodey -Highlanders, Blake K.

Dietzer -Alexandria Ag, Jonathan W. Huffman -Blue Ribbon Aces

Reserve Champion -Jara D. Crawford -Creation Corner, Ashleigh E. Porter -Lucky 4-H’ers

State Fair Entry -Jonathan W. Huffman -Blue Ribbon Aces

Blue with Honors -Cassandra A. Bodey -Highlanders, Cassandra A. Bodey -Highlanders, Cassandra A. Bodey -Highlanders,

Cassandra A. Bodey -Highlanders, Jara D. Crawford -Creation Corner, Blake K. Dietzer -Alexandria Ag, Jonathan W. Huffman

-Blue Ribbon Aces, Ashleigh E. Porter -Lucky 4-H’ers, Angela M. Roosa -Alexandria Ag, Carlie H. Wenner -County Mounties,

Carlie H. Wenner -County Mounties, Carlie H. Wenner -County Mounties

Blue Ribbon -Cassandra A. Bodey -Highlanders, Ashleigh E. Porter -Lucky 4-H’ers, Diana L. Presley -Crossed Spurs, Diana L.

Presley -Crossed Spurs, Angela M. Roosa -Alexandria Ag

Level 3

Champion -Danielle R. Miracle -K -9

State Fair Entry -Danielle R. Miracle -K -9

Blue with Honors -Sammantha N. Burris -Madison County 4-H Rabbit Club, Sammantha N. Burris -Madison County 4-H Rabbit

Club, Danielle R. Miracle -K -9

Blue Ribbon -Sammantha N. Burris -Madison County 4-H Rabbit Club



Ceramics

Grand Champion -Jorie A. Marsh -Pendleton Livestock

Reserve Grand Champion -Katelynn A. Gossage -Lucky 4-H’ers

Advanced

Champion -Kati A. Burmaster -Stitch & Stir

Reserve Champion -Tiffany M. Jones -Imagination Station

Blue with Honors -Kati A. Burmaster -Stitch & Stir, Tiffany M. Jones -Imagination Station

Champion -Jorie A. Marsh -Pendleton Livestock

Red Ribbon -Renee A. Wenner -County Mounties

Reserve Champion -Danielle R. Miracle -K -9

State Fair Entry -Jorie A. Marsh -Pendleton Livestock

Blue with Honors -Jorie A. Marsh -Pendleton Livestock, Danielle R. Miracle -K -9

Blue Ribbon -Clarissa M. Presley -Crossed Spurs

Beginner

Champion -Jake D. Overman -Happy Helpers

Blue with Honors -Jake D. Overman -Happy Helpers

Reserve Champion -Shalom B. Stanbridge -Lapel Livewires

Blue with Honors -Shalom B. Stanbridge -Lapel Livewires, Andrew M. Thomas -Lapel Livewires

Intermediate

Champion -Kelsey E. Ruth -Pirateers

Red Ribbon -Jennifer J. Rasnake -South Madison Odds & Ends

Blue with Honors -Kelsey E. Ruth -Pirateers

Blue Ribbon -Anna L. Clark -Pirateers

Champion -Katelynn A. Gossage -Lucky 4-H’ers

State Fair Entry -Katelynn A. Gossage -Lucky 4-H’ers

Blue with Honors -Katelynn A. Gossage -Lucky 4-H’ers

Blue Ribbon -Rylee M. Inholt -Lapel Livewires, Carlie H. Wenner -County Mounties



Child Development

Grand Champion -Brooke L. Narducci -Frankton Ag

Reserve Grand Champion -Jule K. Elsbury -Blue Ribbon Aces

Level A

Champion -Mackenzie L. Kemper -Lucky 4-H’ers

Red Ribbon -Mayci J. Jackson -Stitch & Stir

Reserve Champion -Mayci J. Jackson -Stitch & Stir

State Fair Entry -Mackenzie L. Kemper -Lucky 4-H’ers

Blue with Honors -Mackenzie L. Kemper -Lucky 4-H’ers

Level B

Champion -Brooke L. Narducci -Frankton Ag

Red Ribbon -Aaron N. Carter -Highlanders

Reserve Champion -Lauren B. Schaffter -Highlanders

State Fair Entry -Brooke L. Narducci -Frankton Ag

Blue with Honors -Brooke L. Narducci -Frankton Ag, Judith R. Ringvelski -Lapel Livewires, Lauren B. Schaffter -Highlanders

Level C

Champion -Jule K. Elsbury -Blue Ribbon Aces

Red Ribbon -Alexis D. Allen -Lapel Livewires

Reserve Champion -Courtney S. Pape -Creation Corner

State Fair Entry -Jule K. Elsbury -Blue Ribbon Aces

Blue with Honors -Jara D. Crawford -Creation Corner, Jule K. Elsbury -Blue Ribbon Aces, Hope I. Kitts -Blue Ribbon Aces

Blue Ribbon -Rebecca L. Lagel -Stitch & Stir

Level D

Champion -Kayla S. Downey -Etta Kett

Red Ribbon -Andrea B. Maier -Creation Corner, Amanda K. Manis -Pirateers

Reserve Champion -Kathryn R. Murphy -Highlanders

State Fair Entry -Kayla S. Downey -Etta Kett

Blue with Honors -Kayla S. Downey -Etta Kett, Kathryn R. Murphy -Highlanders

Blue Ribbon -Heather N. May -Highlanders, Rebecca A. Thie -Pirateers



Collections

Grand Champion -Isaac J. Marlow-Gray -Creation Corner

Reserve Grand Champion -William J. Whatley -Alexandria Ag

Level 1

Champion -William J. Whatley -Alexandria Ag

Reserve Champion -Sierra D. Clark -Crossed Spurs

Blue with Honors -Ciara J. Carr -Creation Corner, Sierra D. Clark -Crossed Spurs, Chaston B. Gardner -Pendleton Livestock,

Elliana S. Kirkpatrick -Highlanders, Jacob M. Lutterman -Summitville Ag, Evan Rodecap -Creation Corner, Shayna J.

Sanderson -South Madison Odds & Ends, Rileigh M. Van Skyock -Lucky 4-H’ers, Luke D. Wagner -Creation Corner, William J.

Whatley -Alexandria Ag

Blue Ribbon -Kayla N. Brummet -Happy Helpers, Alaina M. Carr -Grand Champions, Harrison H. Honarmandian -Lapel

Livewires

Level 2

Champion -Ginny M. Brueggen -Creation Corner

Reserve Champion -Courtney S. Pape -Creation Corner

Blue with Honors -Ginny M. Brueggen -Creation Corner, Carley M. Davis -Happy Helpers, Courtney S. Pape -Creation Corner,

Diana L. Presley -Crossed Spurs

Blue Ribbon -Cassandra A. Bodey -Highlanders, Clarissa M. Presley -Crossed Spurs, Blake A. Wittkamper -Happy Helpers

Level 3

Champion -Isaac J. Marlow-Gray -Creation Corner

Red Ribbon -Katie D. Bradfield -Highlanders, Amanda K. Manis -Pirateers

Reserve Champion -Kelsey L. Werling -Lucky 4-H’ers

Blue with Honors -Casie D. Ellis -Flying Champions, Isaac J. Marlow-Gray -Creation Corner, Joshua C. Porch -Creation

Corner, Kelsey L. Werling -Lucky 4-H’ers